piątek, 10 sierpnia 2012

Higiena psa

Nasz czworonóg niestety nie jest w stanie samodzielnie zadbać o własną higienę osobistą. Maluszek potrzebuje naszego wsparcia również w tej kwestii życiowej. Pamiętajmy o tym, że bez właściwej higieny nasz piesek nie będzie zadowolony i szczęśliwy, a nawet może chorować.

Najlepiej będzie jak od początku przyzwyczaimy siebie jak i naszego szczeniaka do codziennej pielęgnacji, gdyż właśnie tak to się powinno odbywać.

SZCZOTKOWANIE

Czyszczenie psa, szczotkowanie powinno odbywać się zawsze w stałym miejscu, najlepiej rano przed karmieniem lub wieczorem po powrocie ze spaceru.

PSY KRÓTKOWŁOSE

Tego typu pieski czyścimy wyłącznie szczotką i szmatką flanelową. Szczotkowanie zawsze rozpoczynamy od głowy, następnie czyścimy szyję, cały tułów, ogon, a na końcu nogi. Początkowo robimy to w obydwu kierunkach – z włosem i pod włos – a potem jeszcze raz z włosem w celu wygładzenia sierści.

PSY DŁUGOWŁOSE I SZORSTKOWŁOSE

Do czyszczenia tych psów używamy najpierw grzebienia z rzadko rozstawionymi ząbkami rozplątując delikatnie zlepione i rozwichrzone włosy, pomagając sobie również palcami by nie powyrywać psu sierści. Pamiętajmy o miejscach które są szczególnie wrażliwe tj. podbrzusze, pysk i pachwiny. Po rozczesaniu szczotkujemy psa w taki sam sposób jak u psów krótkowłosych czyli zaczynając od głowy idąc aż ku ogonowi, zostawiając nogi na sam koniec. Szczotkując najpierw w obu kierunkach z włosem i pod włos a potem by wygładzić sierść przeciągnąć szczotką po całym ciele idąc z włosem. Po takim zabiegu proponuje szczególnie w okresie linienia przetrzeć jeszcze pieska lekko zwilżoną czystą wodą szmatką flanelową, która zbierze wypadające włosy.


HIGIENA USZU

Pamiętajmy że od czasu do czasu piesek również tak jak my potrzebuje oczyszczenia uszów, a zwłaszcza ich wnętrza. Do takiego zabiegu potrzebne nam będą patyczki higieniczne czyli patyczki zakończone zwitkiem waty. Watkę możemy zamoczyć w spirytusie salicylowym, oleju parafinowym lub w wodzie utlenionej. Tak przygotowanym patyczkiem czyścimy płytko wyłącznie w widzialnej części ucha. Pamiętajcie, że należy być bardzo delikatnym by pieskowi nie sprawić bólu.


Uważajcie by przeprowadzany zabieg nie był zbyt głęboki bo w tej sposób można uszkodzić psu niezwykle delikatny nabłonek przewodów słuchowych. Na głębsze czyszczenie proponuje udać się do lekarza weterynarii.
HIGIENA OCZU

Gdy będziecie mieli już pieska szybko zauważycie, że czasem z kącików jego oczu wydobywa się wydzielina lub łezki. W takim wypadku trzeba je zlikwidować za pomocą wacika kosmetycznego. Wydzielinę oczyszczamy umoczonym w letniej, czystej wodzie wacikiem delikatnie omywając oczy. Natomiast łzawiące oczy przemywamy 2% roztworem kwasu bornego.
HIGIENA ZĘBÓW

Każdy opiekun powinien pamiętać o codziennej pielęgnacji zębów swojego psa, aby nie dopuścić do odkładania się kamienia nazębnego i powstawania próchnicy. Zabieg ten wykonuje się szczoteczką lub czystą szmatką i pastą (dobór smaków jest spory). Pamiętajmy, że za szczeniaka jest dużo łatwiej przyzwyczaić psa do tego typu higieny. Najlepiej zacząć od zwykłego płatka kosmetycznego nasączonego wodą i tak codziennie powtarzać zabieg by uświadomić psa, że to jest nieodłączną częścią jego życia. Możemy również co 8 dni przecierać psu zęby sokiem z cytryny lub 2 – procentową wodą utlenioną.          

Dodam również dla nieświadomych opiekunów psów, że przedwczesne zużycie zębów, a nawet ubytki w uzębieniu zdarzają się u psów przyzwyczajonych do aportowania kamieni.
PIELĘGNACJA PAZURKÓW

Zbyt długie pazurki u naszych psów trzeba skracać, gdy o tym zapomnimy piesek może odczuwać boleści przy każdym kroku, a także mogą zrobić się rany. Pamiętajmy o tym, żeby ścinać pazurki jedynie do widocznego nerwu na paznokciu. Jeżeli nasz przyjaciel ma czarne pazurki wtedy obcinamy jedynie końcówki paznokci by przypadkiem nie uszkodzić mu nerwu.
Jeżeli będziemy często wychodzić z naszym podopiecznym na spacery po twardej nawierzchni, wtedy ominą nas problemy z pazurkami, same wytrą się o podłoże i nie trzeba ich wtedy przycinać.

Może zdarzyć się, że nasz piesek złamie sobie pazur w trakcie zabawy wtedy należy wygładzić go pilikiem do paznokci. Jeżeli znajdą się drobne skaleczenia dobrze jest je przemyć 3 – procentową wodą utlenioną, aby zapobiec zakażeniu rany. Natomiast jeżeli rana jest większa najpierw powinniśmy obciąć nożyczkami włosy wokół niej, następnie przemyć wodą utlenioną, zajodynować skórą wokół ten rany i zasypać dermatolem.KĄPIEL

Naszego pieska staramy się kąpać wyłącznie wtedy kiedy mocno się zabrudzi i zwykłe zabiegi pielęgnacyjne mu nie pomogą. Częste kąpiele psa wodą z mydłem czy innymi detergentami nie są wskazane z tego względu, że pozbawiają włosy naturalnej ochrony tłuszczowej a ze skóry zostaje wypłukana wydzielina bakteriobójcza, która w naturalny sposób zapobiega powstawaniu chorób.

Psa myje się średnio raz na dwa miesiące.

Przed kąpielą pamiętajmy o spacerze dlatego, że najbliższe godziny pies będzie musiał spędzić w ciepłym pomieszczeniu.

Do mycia psa używamy ciepłej wody w temperaturze około 35 -38oC oraz mydła toaletowego do kąpieli niemowląt bądź specjalnego szamponu przeznaczonego do mycia psa.

Przed rozpoczęciem kąpieli pamiętajmy o zatkaniu psu uszów zwykłą watą. Będzie to chronić przewody słuchowe naszego pieska i zapobiegnie nadmiernemu wydzielaniu się i rozkładowi woskowiny. Pamiętajmy, że woda mydlana jest silnie zasadowa, więc może wywołać nawet stan zapalny uszu. Oczywiście po ukończonej kąpieli nie zapomnijmy o wyjęciu watek.

Po zmoczeniu sierści psa czystą wodą namydlamy jego całe ciało, następnie czekamy kilka minut i staramy się dokładnie opłukać go z mydlin tak by resztki nie pozostały we włosach.

Wymytego psa wycieramy ręcznikiem specjalnie dla niego przeznaczonym, pozwalamy mu się otrząsnąć i jeszcze raz dokładnie go wycieramy. Możemy również osuszyć psa suszarką do włosów uważając szczególnie na pyszczek. Psa pozostawiamy w ogrzanym pomieszczeniu do całkowitego wyschnięcia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz