piątek, 10 sierpnia 2012

Kiedy pies choruje

Gdy wasz szczeniak zamieszka już w domu będziecie spędzać z nim dużo czasu. Poznacie jego charakter, sposób bycia, temperament. W momencie kiedy będzie się coś złego działo z waszym podopiecznym od razu to zauważycie. Wasz piesek będzie się zachowywał zupełnie inaczej niż zwykle. Pamiętajcie, że psy tak jak i ludzie chorować mogą równie często i nie zawsze ich naturalna odporność wystarczy by przebyć chorobę, czasem potrzebują naszego wsparcia i lekarza.

Aby wdrożyć was bardziej, napiszę jakie są typowe objawy chorobowe:

·         Ciepły i suchy nos
·         Biegunka
·         Wymioty
·         Chowanie się w miejsca odosobnione
·         Brak apetytu
·         Skomlenie
·         Ogólna apatia
·         Nastroszona sierść
·         Zmienny apetyt


Jednak pamiętajmy, że wymienione wyżej objawy mogą być jedynie chwilową niedyspozycją psa. W końcu każdy z nas od czasu do czasu miewa gorsze dni, a nie oznacza to żadnej choroby. Gdy zauważysz, którąś z tych objawów obserwuj swojego psa, by stwierdzić czy jego stan ulega poprawie czy też pogorszeniu. W przypadku tego drugiego, gdy objawy po dwóch dniach nie ulegną poprawie udaj się do lekarza weterynarii.

Nie bądźmy przestraszeni w momencie kiedy nasz pies będzie miał suchy, ciepły nosek podczas upałów. Może to być spowodowane zwyczajnym przemęczeniem, albo częstym wąchaniem suchego podłoża. Również w przypadku kiedy nasz czworonóg robi sobie 2 – dniową głodówkę nie powinniśmy się tym tak zamartwiać pod warunkiem, że nie występują żadne inne objawy. Dopiero po tym czasie gdy stan nie ulegnie zmianie należy wybrać się z pupilem do lekarza.

Kiedy piesek jest chory powinien mieć swoje miejsce by w spokoju dochodzić do siebie. Nie powinniśmy go przemęczać. Koniecznie pamiętajmy by przestrzegać zaleceń lekarza.


W przypadku uszkodzeń mechanicznych naszego psa, musimy dokładnie obejrzeć ranę. Jeżeli jest to zwykłe skaleczenie w takim przypadku sami możecie opatrzeć malca w taki sam sposób jakbyście mieli opatrzeć siebie samych. Zdezynfekujcie ranę psa i zabezpieczcie przed ewentualnym zabrudzeniem. Natomiast w przypadku mocno krwawiącej rany, zwichnięć czy nawet złamań od razu powinniście zgłosić się do lekarza weterynarii.

Każdy pies tak samo jak my powinien mieć swoją książeczkę zdrowia. Wyrabiana zostaje u lekarza weterynarii zazwyczaj już przez hodowcę psów, więc powinniśmy ją otrzymać razem z naszym szczeniakiem. Książeczka ta służyć ma do wpisywania zaleceń lekarza jak i wszystkich odbytych szczepień profilaktycznych.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki są oczywiście szczepienia ochronne.

10 – 12 tygodniowe szczeniaki szczepimy po raz pierwszy przeciwko nosówce i parwowirozie po raz drugi między 14 – 16 tygodniem życia. Szczepienia powinniśmy wykonać raz na rok.
Obowiązkowym szczepieniem wykonywanym również co roku jest szczepienie przeciwko wściekliźnie. Wykonuje się je po ukończeniu przez szczeniaka 3 miesiąca życia.


2 komentarze:

  1. Niestety to są dość ciężkie czasy i należy psiaka jak najszybciej wyleczyć. Zresztą wtedy po chorobie on musi dojść do siebie zanim zaczniemy stosować odpowiednią pielęgnację. Ja używam z powodzeniem kosmetyków dla psów https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumy i jestem zdania, że takie podejście jest jak najbardziej właściwe.

    OdpowiedzUsuń
  2. Każda zmiana zachowania u psa powinna nas zaniepokoić. Wiecie, że występowanie zaburzeń zachowania może świadczyć nawet o zapaleniu mózgu? Na https://www.neuro-vet.pl/zapalenie-mozgu-u-psa czytałam o takich objawach właśnie. Nie ma żartów, mamy teraz tyle doświadczonych lekarzy weterynarzy, że sprawna diagnoza może naprawdę pomóc zwierzęciu wrócić do zdrowia.

    OdpowiedzUsuń